ANAMA və BMT-nin birgə təşkilatçılığı ilə 2026-cı ilin 2 sentyabr tarixində Bakı şəhərində keçirilən “Şəhərlərin bərpası üçün humanitar minatəmizləmə: Təhlükəsiz yaşayış məskənləri üçün mükəmməllik standartlarının müəyyənləşdirilməsi” mövzusunda 4-cü Beynəlxalq Minatəmizləmə Konfransı çərçivəsində ANAMA ilə Cənub-Şərqi Asiya Dövlətləri Assosiasiyasına (ASEAN) üzv ölkələrin mina təhlükəsi ilə mübarizə üzrə regional təşkilatı olan ASEAN Regional Minatəmizləmə Mərkəzi (ARMAC) arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
Humanitar minatəmizləmə sahəsində əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu Agentliyin İdarə Heyətinin sədri Vüqar Süleymanov və ARMAC-ın icraçı direktoru Rotna But tərəfindən imzalanıb.
Sənəd iki qurum arasında humanitar minatəmizləmə sahəsində əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi, təcrübə və bilik mübadiləsinin genişləndirilməsi, qabaqcıl yanaşmaların paylaşılması və qarşılıqlı maraq doğuran istiqamətlər üzrə birgə fəaliyyətin təşviqini nəzərdə tutur.
İmzalanan sənəd Azərbaycanın mina probleminin həlli istiqamətində beynəlxalq əməkdaşlığın genişləndirilməsi, eləcə də müxtəlif regionlarda fəaliyyət göstərən minatəmizləmə qurumları arasında bilik və təcrübə mübadiləsinin gücləndirilməsi baxımından əhəmiyyətli addımdır.

On the Signing of a Memorandum of Understanding between ANAMA and ARMAC
Within the framework of the 4th International Mine Action Conference on “Humanitarian Demining for Urban Recovery: Setting Standards of Excellence for Safe Settlements,” held in Baku on 2 September 2026 jointly organized by ANAMA and the United Nations, a Memorandum of Understanding was signed between ANAMA and the ASEAN Regional Mine Action Center (ARMAC), the regional mine action organization of the member states of the Association of Southeast Asian Nations (ASEAN).
The Memorandum of Understanding on cooperation in the field of humanitarian demining was signed by Vugar Suleymanov, Chairman of the Board of ANAMA, and Rothna But, Executive Director of ARMAC.
The document envisages the development of cooperation between the two institutions in the field of humanitarian demining, the expansion of experience and knowledge exchange, the sharing of best practices, and the promotion of joint activities in areas of mutual interest.
The signed document represents an important step toward expanding international cooperation in addressing Azerbaijan’s mine problem, as well as strengthening the exchange of knowledge and experience among mine action organizations operating in different regions.