NATO nümayəndə heyəti ilə ANAMA-da görüş keçirilib
Azərbaycan Respublikası Minatəmizləmə Agentliyinin İdarə Heyəti sədrinin müavini Samir Poladov NATO-nun Silahlara Nəzarət, Tərksilah və Kütləvi Qırğın Silahlarının Yayılmasının Qarşısının Alınması bölməsinin rəhbəri xanım Eirini Lemos-Maniatinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş keçirib.
Görüş zamanı Azərbaycan ilə NATO arasında humanitar minatəmizləmə sahəsində əməkdaşlığın mövcud vəziyyəti, bu istiqamətdə beynəlxalq tərəfdaşların dəstəyinin əhəmiyyəti, Sülh və Təhlükəsizlik naminə Elm (SPS) Proqramı çərçivəsində humanitar minatəmizləmənin innovativ metodlarının tətbiqinə dair həyata keçirilən layihənin gedişatı, həmçinin yeni nəsil yüksək texnologiyaların və innovativ metodların minatəmizləmə fəaliyyətinə tətbiqinə yönəlmiş bu proqram çərçivəsində Azərbaycanın digər cari və gələcək layihələrdə iştirakı barədə müzakirələr aparılıb.
Samir Poladov 2020-ci ilin noyabr ayından etibarən mina hadisələri nəticəsində 437 Azərbaycan vətəndaşının həlak olduğunu və ya xəsarət aldığını bildirib. O, minaların keçmiş məcburi köçkünlərin doğma yurdlarına qayıdışına ciddi maneə yaratdığını, bərpa və yenidənqurma işlərini ləngitdiyini, habelə mühüm humanitar, iqtisadi və ekoloji fəsadlara səbəb olduğunu vurğulayıb.
Bundan əlavə, Samir Poladov NATO nümayəndə heyətinə ANAMA-nın həyata keçirdiyi əməliyyatlar, Göygöl Təlim Mərkəzinin fəaliyyəti, eləcə də humanitar minatəmizləmə sahəsində ANAMA-nın beynəlxalq tərəfdaşlıqları barədə məlumat verib.
Görüş Azərbaycan ilə NATO arasında humanitar minatəmizləmə sahəsində uzunmüddətli əməkdaşlığın növbəti göstəricisidir. Bu əməkdaşlıq mina və digər partlayıcı sursatların təmizlənməsi, humanitar minatəmizləmə fəaliyyətində yeni texnologiyaların tətbiqi və bir çox birgə layihələrin uğurla həyata keçirilməsini əhatə edir.

A meeting was held between ANAMA and the NATO delegation
NATO delegation led by Ms. Eirini Lemos-Maniati, Head of Arms Control, Disarmament and Non-Proliferation section is on a visit to Azerbaijan to participate as a panel speaker in the 4th International Mine Action Conference.
Within the framework of the visit, Deputy Chairman of the Mine Action Agency of the Republic of Azerbaijan, Samir Poladov held a meeting with Ms. Lemos-Maniati.
During the meeting, discussions were held on the current state of cooperation between Azerbaijan and NATO in the field of humanitarian demining, the importance of the support of international partners in this field, the progress of the ongoing project within the framework of the Science for Peace and Security (SPS) programme on innovative methods of humanitarian demining, as well as Azerbaijan’s participation in other current and future projects within this programme aimed at applying next-generation high technologies and innovative methods in demining.
Samir Poladov reported that since November 2020, 437 Azerbaijani citizens have been killed or wounded by landmine incidents, emphasizing that landmines seriously hinder the return of former IDPs, delay restoration and reconstruction efforts, and cause significant humanitarian, economic, and environmental consequences. Additionally, Samir Poladov also briefed the NATO side about the ongoing activities of ANAMA, the role of Goygol Training Center, as well as ANAMA’s international partnerships in the field of humanitarian demining.
The visit is another demonstration of the long-standing cooperation between Azerbaijan and NATO in the field of humanitarian mine action, which includes the successful implementation of numerous joint projects, ranging from mine and UXO clearance to the application of new technologies in humanitarian demining.