ANAMA beynəlxalq seminarda ekspert qismində iştirak edir
ASEAN Regional Minatəmizləmə Mərkəzi (ARMAC) və Cenevrə Beynəlxalq Humanitar Minatəmizləmə Mərkəzinin (GICHD) birgə təşkilatçılığı ilə cari ilin 10–12 avqust tarixlərində İndoneziya Respublikasının Cakarta şəhərində “Cənub-Şərqi Asiya Ölkələri Assosiasiyası (ASEAN) regionunda humanitar minatəmizləmə fəaliyyəti üzrə informasiya idarəçiliyinin gücləndirilməsi” mövzusunda regional seminar keçirilir.
Seminarın məqsədi humanitar minatəmizləmə sahəsində informasiya idarəçiliyi üzrə regional əməkdaşlığın gücləndirilməsi, qabaqcıl beynəlxalq təcrübələrin paylaşılması, texniki potensialın artırılması və məlumatların idarə olunması sahəsində təcrübə mübadiləsinin təşviq edilməsindən ibarətdir.
Azərbaycan Respublikası Minatəmizləmə Agentliyinin Keyfiyyətə nəzarət idarəsinin rəisi Elnur Qasımov sözügedən seminarda ekspert məruzəçi qismində iştirak edir.
Bununla yanaşı Agentlik nümayəndəsi Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərində həyata keçirilən irimiqyaslı minatəmizləmə fəaliyyətləri barədə tədbir iştirakçılarına ətraflı məlumat təqdim edib.
Tədbirdə 11 dövləti əhatə edən ASEAN qurumunda müştərək informasiya mərkəzinin yaradılması üçün tövsiyə olaraq ölkəmizdə qəbul olunmuş "Minatəmizləmə fəaliyyəti haqqında" Azərbaycan Respublikasının Qanunu və "Minatəmizləməyə dair informasiya sistemi haqqında" Əsasnamənin yaratdığı imkanlar, həmçinin mövcud mərkəzləşdirilmiş institusional koordinasiya imkanları və uğurla tətbiq olunan Vahid İnformasiya Sistemi effektiv bir nümunə kimi təqdim olunub.

ANAMA Participates as an Expert in an International Seminar
A regional seminar on “Strengthening Information Management for Humanitarian Mine Action in the ASEAN Region” is being held in Jakarta, Republic of Indonesia, from 10 to 12 August of this year, jointly organized by the ASEAN Regional Mine Action Center (ARMAC) and the Geneva International Centre for Humanitarian Demining (GICHD).
The seminar aims to strengthen regional cooperation in information management in the field of humanitarian mine action, share advanced international practices, enhance technical capacities, and promote the exchange of experience in data management.
Mr. Elnur Gasimov, Head of the Quality Control Department of the Mine Action Agency of the Republic of Azerbaijan (ANAMA), is participating in the seminar as an expert speaker.
In addition, the Agency representative provided participants with detailed information on the large-scale humanitarian demining activities carried out in the liberated territories of the Republic of Azerbaijan.
At the event, as a recommendation for the establishment of a joint information centre within ASEAN, which comprises 11 countries, the opportunities created by the Law of the Republic of Azerbaijan “On Mine Action” and the Regulation “On the Mine Action Information System,” as well as the existing centralized institutional coordination mechanisms and the successfully implemented Unified Information System, were presented as effective examples.