ANAMA kollektivi Heydər Əliyevin anadan olmasının 103-cü ildönümü ilə əlaqədar Ulu Öndərin məzarını ziyarət edib.
10-05-2026
Müstəqil Azərbaycanın memarı və qurucusu, görkəmli dövlət xadimi, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 103-cü ildönümü ilə əlaqədar Azərbaycan Respublikası Minatəmizləmə Agentliyinin İdarə Heyəti və struktur bölmələrinin rəhbərləri Fəxri xiyabanı ziyarət edib.
Xalqımızın Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin xatirəsini ehtiramla yad edib, məzarı önünə tər gül dəstələri qoyublar.
Agentlik nümayəndələri daha sonra görkəmli oftalmoloq alim, akademik Zərifə xanım Əliyevanın məzarı üzərinə gül dəstələri düzüb, xatirəsini ehtiramla yad ediblər.

The ANAMA staff visited the grave of the Great Leader Heydar Aliyev on the occasion of the 103rd anniversary of his birth.
10-05-2026
On the occasion of the 103rd anniversary of the birth of the architect and founder of independent Azerbaijan, the distinguished statesman, National Leader Heydar Aliyev, the Board and heads of structural departments of the Mine Action Agency of the Republic of Azerbaijan visited the Alley of Honor.
They paying tribute to the memory of our National Leader Heydar Aliyev, and placed bouquets of flowers in front of his grave.
The representatives of the Agency then respectfully commemorated the memory of the distinguished ophthalmologist, academician Zarifa Khanim Aliyeva by placing bouquets of flowers on her grave.