Milli minatəmizləmə qurumlarının rəhbərləri və BMT Müşavirlərinin 29-cu Beynəlxalq iclasında ANAMA tərəfindən yan tədbir təşkil edilib
27-04-2026
Azərbaycan Respublikası Minatəmizləmə Agentliyinin İdarə Heyəti sədrinin müavini Samir Poladovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Cenevrə şəhərində keçirilən BMT-nin Minatəmizləmə Xidməti və Cenevrə Beynəlxalq Humanitar Minatəmizləmə Mərkəzinin (GICHD) təşkilatçılığı ilə milli minatəmizləmə qurumlarının rəhbərləri və BMT Müşavirlərinin 29-cu Beynəlxalq iclasında iştirak edib.
Beynəlxalq iclas çərçivəsində ANAMA tərəfindən təşkil olunan “Çirklənmədən bərpaya: Minatəmizləmə fəaliyyəti yenidənqurmanın əsası kimi” mövzusunda yan tədbirdə Agentliyin nümayəndəsi, GICHD-nin direktoru, ASEAN Regional Minatəmizləmə Mərkəzinin (ARMAC) icraçı direktoru və Sloveniyanın “ITF İnsan Təhlükəsizliyinin Artırılması” beynəlxalq QHT-sinin nümayəndəsi panelist qismində iştirak edib.
Tədbirdə açılış nitqi ilə çıxış edən Samir Poladov humanitar minatəmizləmə fəaliyyətinin yalnız insanların təhlükəsizliyi deyil, həmçinin bərpa və yenidənqurmanın əsasını təşkil edən fəaliyyət olduğunu bildirib. O, qeyd edib ki, minatəmizləmə olmadan yenidənqurma, təhlükəsiz mühit olmadan isə qayıdış mümkün deyil. Bu problem isə yalnız Azərbaycanda deyil, minalardan zərərçəkmiş bir çox ölkələrdə mövcuddur. Qlobal miqyasda olan mina probleminin aradan qaldırılması yalnız milli səylərlə deyil, həm də davamlı beynəlxalq dəstək, tərəfdaşlıq və təcrübə mübadiləsi ilə mümkündür.
Tədbir çərçivəsində yenidənqurma və qayıdışın təmin edilməsi üçün təhlükəsiz minatəmizləmənin təmin olunması, minatəmizləmə sahəsində regional əməkdaşlıq və bərpa təcrübələri, eləcə də bu istiqamətdə beynəlxalq tərəfdaşlıq mövzularında panel müzakirələr keçirilib, fikir mübadiləsi aparılıb.
Yan tədbirdə Azərbaycanın üzləşdiyi mina problemi və onun aradan qaldırılması istiqamətində həyata keçirilən fəaliyyət barədə təqdimat edilib.

A side event was organized by ANAMA during the 29th International Meeting of Mine Action National Directors and United Nations Advisers
27-04-2026
A delegation led by Samir Poladov, Deputy Chairman of the Board of Mine Action Agency of the Republic of Azerbaijan (ANAMA), participated in the 29th International Meeting of Mine Action National Directors and United Nations Advisers organized by the United Nations Mine Action Service and the Geneva International Centre for Humanitarian Demining (GICHD) in Geneva.
The side event organized by ANAMA within the framework of the international meeting on the topic “From contamination to recovery: Mine action as the foundation of Reconstruction” was attended as panelist by the representative of the Agency, the Director of the Geneva International Centre for Humanitarian Demining, the Executive Director of the ASEAN Regional Mine Action Center and the representative of the international NGO “ITF Enhancing Human Security” from Slovenia.
Delivering the opening speech at the event, Samir Poladov stated that humanitarian demining is not only an activity that ensures human safety, but also a fundamental activity for recovery and reconstruction. He noted that without mine clearance, reconstruction is not possible, and without a safe environment, return cannot take place. He further highlighted that this challenge is not unique to Azerbaijan, but is faced by many mine-affected countries worldwide. Addressing the global landmine problem requires not only national efforts, but also sustained international support, strong partnerships, and the exchange of expertise.
Within the framework of the event, panel discussions were held on ensuring safe mine clearance for reconstruction and return, regional cooperation and recovery practices in mine action, as well as international partnerships in this field.
During the side event, a presentation was delivered on the landmine contamination challenges faced by Azerbaijan and the efforts undertaken to address them.