Ağdamda Minalardan və partlamamış hərbi sursatlardan təmizləmə üzrə İşçi qrupun iclası keçirilib
Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərində məsələlərin mərkəzləşdirilmiş qaydada həlli ilə bağlı yaradılmış Əlaqələndirmə Qərargahının İdarələrarası Mərkəzinin nəzdində fəaliyyət göstərən Minalardan və partlamamış hərbi sursatlardan təmizləmə üzrə İşçi qrupunun üzvləri Ağdam rayonuna səfər ediblər.
Səfər çərçivəsində Azərbaycan Respublikası Minatəmizləmə Agentliyi (ANAMA) və İşçi qrupda təmsil olunan müvafiq dövlət qurumlarının nümayəndələri tərəfindən bir sıra əməliyyat sahələrinə baxış keçirilib. Nümayəndələr ANAMA tərəfindən Ağdam rayonunun Cəvahirli kəndində, Azərbaycan Respublikası Fövqəladə Hallar Nazirliyi tərəfindən Mərzili kəndində, həmçinin minatəmizləmə fəaliyyətinə cəlb olunmuş yerli şirkət tərəfindən Qızılkəngərli kəndi ərazisində icra edilən humanitar minatəmizləmə əməliyyatları ilə ətraflı tanış olublar.
Sahə baxışları zamanı minatəmizləmə əməliyyatlarının təşkili, istifadə olunan texniki avadanlıqlar, sahələrdə mina və digər partlayıcı sursatlarla çirklənmə səviyyəsinə görə tətbiq edilən təmizləmə üsulları, eləcə də aşkar edilən partlayıcı sursatların partlayış yolu ilə zərərsizləşdirilməsi prosesi nümayiş olunub. Ərazilərdə mövcud çətinliklər, çirklənmə səviyyəsi, habelə işğaldan azad edilmiş ərazilərə təhlükəsiz və dayanıqlı qayıdışın təminatı məqsədilə minatəmizləmə prosesi ilə yanaşı icra edilən mina və digər partlayıcı sursatlarla yüksək səviyyədə çirklənmiş ərazilərin çəpərlənməsi fəaliyyəti barədə məlumat verilib.
Əməliyyat sahələrinə baxış prosesindən sonra İşçi qrupun Ağdam şəhərində iclası keçirilib.
İclasda açılış nitqi ilə çıxış edən Agentliyin İdarə Heyətinin sədri, İşçi qrupun rəhbəri Vüqar Süleymanov “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı” çərçivəsində həyata keçirilən humanitar minatəmizləmə tədbirləri barədə məlumat verib. 44 günlük Vətən müharibəsindən sonra Ağdam rayonunda 43,021 hektar ərazi olmaqla, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə ümumilikdə 264,581 hektar ərazidə minatəmizləmə fəaliyyətinin aparıldığını, nəticədə 248,583 ədəd mina və digər partlayıcı sursat aşkar edildiyini qeyd edib. Həmçinin, müəyyən ərazilərin konservasiya edilərək çəpərlənməsi işlərinin gedişatına toxunan Vüqar Süleymanov, hal-hazırda Ağdam, Füzuli və Cəbrayıl rayonları istiqamətində çəpərləmə işlərinin yekunlaşdığını, Xocavənd və Ağdərə rayonları ərazisində isə fəaliyyətin davam etdiyini diqqətə çatdırıb.
İşçi Qrupun digər üzvləri təmsil etdikləri qurumlar tərəfindən ərazilərin minalardan təmizlənməsi istiqamətində görülmüş işlər barədə məlumat verib, qarşıda duran öhdəliklər müzakirə edilib.
İclasda, aidiyyəti qurumların koordinasiyalı fəaliyyəti, resursların səmərəli səfərbər olunması və minatəmizləmə əməliyyatların planlı şəkildə icrasının təhlükəsiz qayıdışın təminatında həlledici rol oynadığı vurğulanıb.

A meeting of the Working Group on mine clearance and unexploded ordnance was held in Aghdam
Members of the Working Group on landmine and unexploded ordnance clearance, operating under the Interdepartmental Center of the Coordination Headquarters established for the centralized resolution of issues in the liberated territories of the Republic of Azerbaijan, paid a visit to the Aghdam district.
Within the framework of the visit, representatives of the Mine Action Agency of the Republic of Azerbaijan (ANAMA) and relevant state institutions represented in the Working Group conducted field inspections of several operational areas. The representatives were briefed on humanitarian demining operations carried out by ANAMA in Javahirli village of Aghdam district, by the Ministry of Emergency Situations of the Republic of Azerbaijan in Marzili village, as well as by a local company engaged in demining activities in the territory of Gizilkangarli village.
During the site visits, demonstrations were provided on the organization of demining operations, the technical equipment used, clearance methodologies applied depending on the level of contamination with mines and other explosive ordnance, as well as the process of destruction of detected explosive items through controlled detonation. Information was also provided on existing challenges in the areas, the level of contamination, and the fencing of highly contaminated areas carried out alongside demining operations to ensure safe and sustainable return to the liberated territories.
Following the field visits, a meeting of the Working Group was held in the city of Aghdam.
Delivering the opening speech at the meeting, Mr. Vugar Suleymanov, the Chairman of the Board of the Agency and Head of the Working Group, provided information on humanitarian demining activities carried out within the framework of the    “I State Program on the Great Return to the liberated territories of the Republic of Azerbaijan.”  He noted that following the 44-day Patriotic War, demining operations have been conducted on a total of 264,581 hectares across the liberated territories, including 43,021 hectares in Aghdam district alone, resulting in the detection of 248,583 mines and other explosive remnants of war. Mr. Suleymanov also addressed the progress of conservation and fencing of certain areas, stating that fencing activities in the Aghdam, Fuzuli, and Jabrayil districts have been completed, while work continues in the territories of the Khojavand and Aghdara districts.
Other members of the Working Group provided updates on the demining activities carried out by their respective institutions and discussed upcoming obligations.
During the meeting, it was emphasized that coordinated efforts among relevant institutions, efficient mobilization of resources, and systematic implementation of demining operations play a decisive role in ensuring safe return to the liberated territories.