Cenevrə Beynəlxalq Humanitar Minatəmizləmə Mərkəzinin direktoru ilə ANAMA-da görüş
Azərbaycan Respublikası Minatəmizləmə Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Vüqar Süleymanov Cenevrə Beynəlxalq Humanitar Minatəmizləmə Mərkəzinin (GICHD) direktoru, səfir Tobias Privitelli ilə görüş keçirib.
Görüşdə, səfirə ölkəmizin üzləşdiyi mina problemi və bu problemin aradan qaldırılması istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər, o cümlədən Agentliyin fəaliyyəti barədə geniş təqdimat edilib.
Görüş zamanı mina təhlükəsi ilə mübarizə sahəsində nüfuzlu beynəlxalq təşkilatlardan olan Cenevrə Beynəlxalq Humanitar Minatəmizəmə Mərkəzi ilə Agentlik arasında cari ildə imzalanmış “Azərbaycan Respublikasında minatəmizləmə fəaliyyətinə dəstəyin təmin edilməsinə dair” Anlaşma Memorandumunun icrası ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Həmçinin, mina təhlükəsi ilə mübarizə sahəsində təcrübə və təlim mübadiləsi, informasiyanın idarə edilməsi, innovativ yanaşmaların tətbiqi, potensialın gücləndirilməsi və birgə layihələr çərçivəsində əməkdaşlıq perspektivləri ətrafında danışıqlar aparılıb.
Qeyd edək ki, görüşdə İsveçrə Konfederasiyasının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Tomas Ştehli də iştirak edib.

Meeting with the Director of the Geneva International Centre for Humanitarian Demining at ANAMA
Vugar Suleymanov, Chairman of the Board of the Mine Action Agency of the Republic of Azerbaijan (ANAMA), met with Ambassador Tobias Privitelli, Director of the Geneva International Centre for Humanitarian Demining (GICHD).
During the meeting, Ambassador Privitelli was provided with a detailed presentation on the mine contamination challenge facing Azerbaijan, as well as the measures undertaken to eliminate this threat and the key activities carried out by ANAMA.
The sides also exchanged views on the implementation of the "Memorandum of Understanding on Providing Support to Mine Action Activities in the Republic of Azerbaijan", signed earlier this year between ANAMA and GICHD, a prominent international organization in the mine action sector.
In addition, discussions covered cooperation in the areas of experience and training exchange, information management, application of innovative approaches, capacity building, and prospects for collaboration within joint projects.
It should be noted that Thomas Stähli, the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the Swiss Confederation to Azerbaijan, also attended the meeting.