NATO ilə minatəmizləmə sahəsində əməkdaşlıq müzakirə edilib
28-30 oktyabr 2025-ci il tarixlərində Azərbaycan Respublikasının Minalartəmizləmə Agentliyi (ANAMA) və digər dövlət qurumlarının üzvlərindən ibarət nümayəndə heyəti, ANAMA-nın İdarə Heyəti sədrinin müavini Samir Poladovun rəhbərliyi altında NATO mənzil-qərargahına səfər edib.
Səfər çərçivəsində Azərbaycan nümayəndə heyətinin NATO-nun Dəstək və Təchizat Agentliyinin (NSPA) Əməliyyatlara dəstək bölməsinin rəhbəri Orxan Muratlı, Pilotsuz Uçuş Sistemlərinə Dəstək Tərəfdaşlığının proqram meneceri Stergios İsaakidis, Alyansın Beynəlxalq Qərargahının Əməliyyatlar bölməsinin Müdafiə və Təhlükəsizlik Əməkdaşlığı Direktoratının rəhbəri Pirs Kazalet və “Sülh və Təhlükəsizlik naminə Elm” (SPS) proqramı bölməsinin rəhbəri Eyüp Turmus, həmçinin Siyasi Məsələlər və Təhlükəsizlik Siyasəti bölməsinin Tərəfdaş və Qlobal Məsələlər Direktoratlığının rəhbəri Krisztian Mezaros və Silahlara Nəzarət, Tərksilah və Kütləvi Qırğın Silahlarının Yayılmaması bölməsinin direktoru Eirini Lemos-Maniati ilə görüşü, eləcə də Alyansın Avro-Atlantik Tərəfdaşlıq Şurası (EAPC) formatında Tərəfdaşlıq və Kooperativ Təhlükəsizlik Komitəsinin Yüngül və Atıcı Silahlar və Mina Fəaliyyəti üzrə Ad hoc İşçi Qrupunun iclasında iştirakı baş tutub.
Görüşlər zamanı Azərbaycan və NATO arasında humanitar minatəmizləmə sahəsində əməkdaşlığın mövcud vəziyyəti, bu sahədə beynəlxalq tərəfdaşların dəstəyinin əhəmiyyəti, “Sülh və Təhlükəsizlik naminə Elm” (SPS) proqramı çərçivəsində humanitar minatəmizləmədə innovativ metodlar üzrə həyata keçirilən cari layihənin gedişatı, eləcə də sözügedən proqram çərçivəsində minatəmizləmə sahəsində yeni nəsil yüksək texnologiyaların və innovativ metodların tətbiqi üzrə digər cari və gələcək layihələrə qoşulmaq, habelə Azərbaycanda SPS ilə birgə təlim və seminarların təşkili, Azərbaycan üzrə NATO Etimad Fondunun yaradılması kimi məsələlər ətrafında müzakirələr aparılıb.
Görüşlərdə, həmçinin ANAMA nümayəndə heyəti tərəfindən 2020-ci ilin noyabrından etibarən mina hadisələri nəticəsində 410 azərbaycanlının həlak olduğu və ya yaralandığı, minaların keçmiş məcburi köçkünlərin doğma yurdlarına qayıdışına və həmin ərazilərdə bərpa-yenidənqurma işlərinin aparılmasına ciddi maneələr yaratdığı, eləcə də minaların humanitar, iqtisadi və ekoloji fəsadları ilə bağlı geniş məlumat verilib. Bundan əlavə, ANAMA-nın mina probleminin həllində istifadə etdiyi qabaqcıl texnologiyalar, xüsusilə də mexaniki minatəmizləmə vasitələri və sahədə tətbiq olunan yeni yanaşmalar haqqında bəhs olunub.
Azərbaycanın NATO ilə humanitar minatəmizləmə sahəsində əməkdaşlığı uzunmüddətli və uğurlu tarixə malikdir və sözügedən sahə bu gün də Azərbaycanın NATO ilə əsas əməkdaşlıq istiqamətlərindən biri olaraq qalır.

Cooperation with NATO in the field of demining was discussed
On October 28-30, 2025, representatives of Mine Action Agency and other state authorities of Azerbaijan, headed by the Deputy Chairman of the Agency, Samir Poladov, were on a visit to NATO HQ.
As part of the visit, meetings were held between the Azerbaijani delegation and officials from NATO, such as Orhan Muratli, Head of the Operations Support unit of NATO Support and Procurement Agency (NSPA), Stergios Isaakidis, Uncrewed Aerial Systems (UAS) Programme Manager, Piers Cazalet, Director of the Operations Division, Eyup Turmus, Head of NATO Science for Peace and Security (SPS) unit, Krisztian Meszaros Director for Partnerships and Global Affairs, and Eirini Lemos Maniati, Head of the Arms Control, Disarmament and Non-Proliferation section, along with the participation in the meeting of the Ad hoc Working Group on Small Arms and Light Weapons (SALW) and Mine Action (MA) of the Partnership and Cooperative Security Committee in the Euro-Atlantic Partnership Council (EAPC) format.
During the meetings, discussions were held on the current state of cooperation between Azerbaijan and NATO in the field of humanitarian demining, the importance of the support of international partners in this field, the progress of the ongoing project within the framework of the Science for Peace and Security (SPS) programme on innovative methods of humanitarian demining, as well as Azerbaijan’s participation in other current and future projects within this programme aimed at applying next-generation high technologies and innovative methods in demining. The discussions also covered the organization of joint trainings and workshops in Azerbaijan with SPS, as well as the establishment of a NATO Trust Fund for Azerbaijan.
Additionally, the ANAMA delegation reported that since November 2020, 410 Azerbaijani citizens have been killed or wounded by landmine incidents, emphasizing that landmines seriously hinder the return of former internally displaced persons (IDPs), delay restoration and reconstruction efforts, and cause significant humanitarian, economic, and environmental consequences, while also presenting information on the advanced technologies, such as mechanical demining equipment and new field-based approaches, that ANAMA employs to address the landmine problem.
Azerbaijan has a longstanding and successful history of cooperation with NATO in humanitarian demining, which continues to be one of the principal components of cooperation between Azerbaijan and NATO.