ANAMA-nın minaaxtaran it bələdçisi və onun minaxtaran iti “Ben-Mace” 2025-ci ilin ən yaxşı komandası elan edilib.
ABŞ-ın paytaxtı Vaşinqtonda ölkənin humanitar minatəmizləmə sahəsində aparıcı qeyri-hökumət təşkilatlarından olan Marşal İrsi İnstitutunun təşkilatçılığı ilə “Yolun təmizlənməsi” (Clearing the Path Awards) adlı illik mükafatlandırma qala gecəsi keçirilib.
Tədbirdə ABŞ Administrasiyası və Konqresinin rəsmiləri, diplomatik korpusun nümayəndələri, minatəmizləmə üzrə beynəlxalq təşkilatların və donor qurumların təmsilçiləri iştirak ediblər. Qala gecəsində Azərbaycan Respublikası Minatəmizləmə Agentliyinin (ANAMA) əməkdaşı Vüsal Allahverdiyev və onun minaaxtaran iti “Ben-Mace”ə 2025-ci ilin “İlin minaaxtaran it komandası” mükafatı təqdim edilib.
Bu il dörd nominasiyada müəyyən edilmiş qaliblər arasında yer alan Azərbaycan nümayəndəsinə mükafatı Azərbaycanın ABŞ-də səfiri Xəzər İbrahim təqdim edib.
Qala gecəsində Marşal İrsi İnstitutu tərəfindən Azərbaycana ianə edilmiş minaaxtaran itlərin və onların təlimçilərinin azad olunmuş ərazilərimizdəki minatəmizləmə fəaliyyəti ilə bağlı fotoşəkillər nümayiş etdirilib.
Marşal İrsi İnstitutu ilə Azərbaycan arasında əməkdaşlıq 2005-ci ildən davam edir. Bu dövr ərzində institut Azərbaycana 100-dək minaaxtaran it təqdim edib.

ANAMA's mine detection dog handler and his mine detection dog, "Ben-Mace", have been recognized as the Best Team of 2025.
29-10-2025
An annual awards gala titled “Clearing the Path Awards” was held in Washington, D.C., organized by the Marshall Legacy Institute (MLI) — one of the United States’ leading non-governmental organizations in the field of humanitarian demining.
The event was attended by officials from the U.S. Administration and Congress, members of the diplomatic corps, as well as representatives of international mine action organizations and donor institutions.
At the gala, Vusal Allahverdiyev, an employee of the Mine Action Agency of the Republic of Azerbaijan (ANAMA), and his mine detection dog "Ben-Mace" were presented with the “Mine Detection Dog Team of the Year 2025” award.
Among this year’s winners across four categories, the award was presented to the Azerbaijani representative by H.E. Mr. Khazar Ibrahim, Ambassador of the Republic of Azerbaijan to the United States.
During the gala, photographs depicting mine detection dogs donated to Azerbaijan by the Marshall Legacy Institute and their trainers, showcasing their demining operations in Azerbaijan’s liberated territories, were displayed.
Cooperation between the Marshall Legacy Institute and Azerbaijan has been ongoing since 2005. Over this period, the Institute has provided around 100 mine detection dogs to Azerbaijan.