ANAMA Tokioda keçirilən Mina Fəaliyyəti üzrə beynəlxalq konfransda iştirak edir
Cari ilin 22-23 oktyabr tarixlərində Azərbaycan Respublikası Minatəmizləmə Agentliyinin (ANAMA) İdarə Heyətinin sədri Vüqar Süleymanov Yaponiyanın Tokio şəhərində təşkil edilən Ukraynada Mina Fəaliyyəti üzrə Konfransda (UMAC 2025) iştirak edir.
Ümumilikdə 400-ə yaxın nümayəndənin iştirak etdiyi Konfransda bir sıra ölkələrin yüksək vəzifəli şəxsləri, beynəlxalq təşkilatların təmsilçiləri və müxtəlif ölkələrin minatəmizləmə mərkəzlərinin rəsmiləri təmsil olunur. Konfrans Yaponiyanın xarici işlər naziri Toşimitsu Moteginin açılış nitqi ilə başlayıb.
Vüqar Süleymanov Konfransın birinci plenar sessiyasında çıxış edərək Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş ərazilərində mövcud mina probleminin miqyası, törətdiyi fəsadlar, eləcə də həmin problemin aradan qaldırılması istiqamətində qarşıda duran vəzifə və hədəflər haqda məlumat verib. Bildirib ki, mina təhlükəsi sərhədlərlə məhdudlaşmır, mina problemi qlobal miqyasda ən ciddi humanitar problemlərdən biridir.
Konfransda müxtəlif ölkələrin dövlət qurumlarının rəsmiləri, həmçinin beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri panel sessiyalarda çıxış və iştirak ediblər. Sessiyalarda minatəmizləmə sahəsində potensialın artırılması, rəqəmsallaşmanın rolu, texnoloji innovasiyalar və digər aidiyyəti mövzularda müzakirələr aparılıb.
Konfrans çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının Minatəmizləmə Agentliyi ilə Ukrayna Fövqəladə Hallar Dövlət Xidməti (SESU) arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
İmzalanma mərasimi Azərbaycan Respublikası Minatəmizləmə Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Vüqar Süleymanov və Ukrayna Fövqəladə Hallar Dövlət Xidmətinin rəhbərinin müavini Roman Prymuş arasında baş tutub.
“Humanitar minatəmizləmə üzrə Azərbaycan Respublikasında təlimlərin keçirilməsinə dair” Anlaşma Memorandumu SESU-nun humanitar minatəmizləmə üzrə mütəxəssislərinə Agentlik tərəfindən Azərbaycan Respublikasında müvafiq təlimlərin keçirilməsini özündə ehtiva edir.

ANAMA participates in the International Mine Action Conference held in Tokyo
Vugar Suleymanov, Chairman of the Board of the Mine Action Agency of the Republic of Azerbaijan (ANAMA), is participating in the Ukraine Mine Action Conference (UMAC 2025), held in Tokyo, Japan, on October 22–23, 2025.
In total, about 400 delegates are attending the conference, including high-ranking officials from a number of countries, representatives of international organizations, and officials of mine action centers from various states. The conference began with the opening speech delivered by Toshimitsu Motegi, Minister of Foreign Affairs of Japan.
During the first plenary session, Vugar Suleymanov delivered a speech in which he provided information on the scale of the existing landmine contamination in the liberated territories of Azerbaijan, the consequences it has caused, as well as the current priorities and objectives for addressing this challenge. He emphasized that the threat of landmines knows no borders and that the landmine problem remains one of the most serious humanitarian issues on a global scale.
Officials from various countries, as well as representatives of international organizations, took part in the panel sessions of the conference. The sessions featured discussions on capacity building in mine action, the role of digitalization, technological innovations, and other relevant topics.
Within the framework of the conference, a Memorandum of Understanding was signed between the Mine Action Agency of the Republic of Azerbaijan and the State Emergency Service of Ukraine (SESU).
The signing ceremony took place between Vugar Suleymanov, Chairman of the Board of ANAMA, and Roman Prymush, Deputy Head of the State Emergency Service of Ukraine.
The Memorandum of Understanding titled “To conduct trainings in the Republic of Azerbaijan on humanitarian demining” provides for the organization of relevant training sessions in Azerbaijan by ANAMA for humanitarian demining experts of SESU.