Xocavənd rayonunda istiqamətlə idarəolunan qəlpələnən MON-50 tələ minası aşkarlanıb
Azərbaycan Respublikasının Minatəmizləmə Agentliyi (ANAMA) məlumat verir ki, Xocavənd rayonu Tağaverd kəndi ərazisində icra edilən humanitar minatəmizləmə əməliyyatları zamanı MON-50 tipli Ermənistan istehsalı olan piyada əleyhinə mina aşkar edilib.
Meşəlik və sıx bitki örtüyünə malik çətin relyefli ərazidə aparılan əməliyyatlar zamanı aşkarlanan ağaca quraşdırılmış MON-50 tipli Ermənistan istehsalı olan piyada əleyhinə mina istiqamətlə idarəolunan qəlpələnən mina növünə aiddir. Qəlpələri 45-55 metrə qədər məhv etmə qüvvəsinə malikdir. Minanın işə düşməsi nəticəsində yüksək sürətlə ətrafa 400-550 ədəd 1 sm ölçüsündə silindr formasında qəlpələr yayılır. Əməliyyat zamanı qeyd edilmiş minanın yaxınlığından tələ məftili vasitəsilə digər minaya bərkidilməsi müəyyən olunub.
Piyada əleyhinə minalar canlı qüvvələrin xəsarət alması və öldürülməsi üçün istifadə edilir. MON-50 tipli qəlpələnən minalar isə canlıların kütləvi şəkildə məhv edilməsi üçün nəzərdə tutulub.
Daşınması təhlükəli hesab edilən partlayıcı qurğu ANAMA əməkdaşları tərəfindən Beynəlxalq Minatəmizləmə Standartlarına əsasən elektrik üsulu ilə yerindəcə zərərsizləşdirilərək, ərazinin təhlükəsizliyi təmin edilib.
ANAMA bir daha vətəndaşları təhlükəsizlik qaydalarına riayət etməyə, mina təhlükəsi işarələrinin göstəricilərinə diqqətlə yanaşmağa və bələd olmadıqları ərazilərə daxil olmamağa çağırır!

A MON-50 directional fragmentation booby-trap mine was discovered in the Khojavend district.
The Mine Action Agency of the Republic of Azerbaijan (ANAMA) reports that a MON-50 Armenian-made anti-personnel mine was discovered during humanitarian demining operations in the village of Tagaverd, Khojavend district.
The Armenian-manufactured MON-50 type anti-personnel mine, installed on a tree and discovered during operations in a rugged, forested area with dense vegetation, belongs to the category of directional fragmentation mines. Its fragments have a destructive range of 45–55 meters. When triggered, the mine disperses 400–550 cylindrical steel fragments, each about 1 cm in size, at high velocity. During the operation, it was also determined that the mine was connected to another mine by a tripwire.
Anti-personnel mines are designed to injure or kill individuals, while MON-50 fragmentation mines are specifically intended to cause mass casualties.
The explosive device, deemed too dangerous to transport, was neutralized on-site by ANAMA specialists using an electrical detonation method in accordance with International Mine Action Standards (IMAS), ensuring the safety of the area.