Xocavənd rayonununda improvizə edilmiş partlayıcı qurğu aşkarlanıb
Azərbaycan Respublikası Minatəmizləmə Agentliyinə Daxili İşlər Nazirliyi vasitəsilə daxil olan müraciətə əsasən Agentliyin əməkdaşları tərəfindən Xocavənd rayonunun Bulutan kəndi ərazisində aparılan əməliyyatlar zamanı tərk edilmiş yaşayış evlərindən birində improvizə edilmiş, sürpriz partlayıcı qurğu aşkarlanıb.
Həyata keçirilən əməliyyat zamanı qeyd olunmuş ərazidə 1 ədəd PQ-7L raketinin üzərinə 105 ədəd atıcı silah patronlarının yapışqan lentlə bağlanması və partlayışın həyata keçirilməsi üçün əl qumbarası partladıcısından istifadə etməklə tələ məftili vasitəsilə quraşdırılmış improvizə edilmiş partlayıcı qurğu aşkarlanıb. Həmçinin fikri yayındırmaq məqsədilə partlayıcı qurğunun ətrafına çoxlu sayda fotoşəkillər səpələyiblər ki, onlardan birinə toxunduqda tələ məftili işə düşsün.
Aşkar edilən partlayıcı qurğu Agentlik əməkdaşları tərəfindən təhlükəsiz şəkildə ərazidən kənarlaşdırılıb.
Məhz mülki təyinatlı ərazilərdə yerləşdirilən, sürpriz formaya salınmış bu kimi qurğular yüksək və ölümcül partlayış törətmək məqsədi ilə quraşdırılıb.
ANAMA bir daha vətəndaşları təhlükəsizliyinə əmin olmadıqları ərazilərə daxil olmamağa, tanımadıqları əşyalara toxunmamağa, şübhəli əşyaya rast gəldikdə dərhal 805, 102 və ya 112 qaynar xətlərinə məlumat verməyə çağırır.

An improvised explosive device was discovered in Khojavend district
According to the appeal received through the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Azerbaijan, employees of the Mine Action Agency conducted operations in the Bulutan village area of the Khojavend district. During these operations, an improvised booby-trap explosive device was found in one of the abandoned residential buildings.
During the operation, an improvised explosive device was discovered in the specified area, consisting of 1 PQ-7L rocket, 105 small arms cartridges attached with adhesive tape, and a hand grenade detonator installed with a tripwire to carry out the explosion. Additionally, in order to distract attention, numerous photographs were scattered around the explosive device, with one designed to activate the tripwire when touched.
The discovered explosive device was safely removed from the area by the Agency's employees.
Such booby-trapped explosives placed in civilian areas are installed with the aim of causing high-impact and deadly explosion.
ANAMA once again calls on citizens not to enter areas where they are unsure of their safety, not to touch unfamiliar objects, and to immediately report any suspicious items to the hotlines 805, 102, or 112.