Xocavənd rayonunda partlayıcı maddələr aşkarlanıb
Azərbaycan Respublikası Minatəmizləmə Agentliyinin (ANAMA) Mətbuat Xidməti məlumat verir ki, Xocavənd rayonunun Xocavənd kəndi ərazisində şərab zavodunun yaxınlığında yerləşən yaşayış binasına aid olan ferma tipli tikilidə xeyli sayda partlayıcı maddə aşkarlanıb.
ANAMA əməkdaşları tərəfindən həyata keçirilən əməliyyatlar zamanı qeyd olunmuş ərazidə improvizə olunmuş partlayıcı qurğular, partlayıcı maddələr, elektrik və qeyri elektrik detonatorlarından ibarət güclü partlayış törətmək üçün hazırlanmış xeyli sayda partlayıcı yüklər, habelə Ermənistan istehsalı olan D1 markalı əl qumbaralarından istifadə edilərək quraşdırılmış improvizə edilmiş partlayıcı qurğular aşkarlanıb.
Aşkar edilən partlayıcı maddələr ANAMA əməkdaşları tərəfindən zərərsizləşdirilərək, ərazinin təhlükəsizliyi təmin edilib.
Qeyd edək ki, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə icra edilən minatəmizləmə əməliyyatları zamanı mütəmadi olaraq tələ minaları, improvizə edilmiş partlayıcı qurğulara rast gəlinir. Bu məqsədlə, ANAMA bir daha vətəndaşları təhlükəsizliyinə əmin olmadıqları ərazilərə, obyektlərə daxil olmamağa, tanımadıqları əşyalara toxunmamağa çağırır.

Explosive materials have been discovered in Khojavand region
The Press Service of the Mine Action Agency of the Republic of Azerbaijan (ANAMA) informs that a significant amount of explosive material has been discovered in the farm-type building associated with the residential building located near the wine factory in the Xocavand village of the Xocavand district.
During the operations conducted by ANAMA personnel, improvised explosive devices, explosive materials, both electric and non-electric detonators, numerous explosive charges prepared for powerful explosions, as well as improvised explosive devices installed using D1 hand grenades manufactured in Armenia, were discovered on the site.
The discovered explosive materials have been neutralized by ANAMA personnel, ensuring the safety of the area.
It should be noted that during mine clearance operations carried out in the liberated territories, anti-personnel mines and improvised explosive devices are frequently encountered. For this reason, ANAMA once again calls on citizens not to enter areas or facilities where they are not sure of their safety and to refrain from touching unfamiliar objects.